Tamam da neden ortaokullarda bu çalışmayı yapıyorsun?

Bir önceki yazımda arkadaşlarımın sıklıkla sorduğu “Ya kardeşim sen ne yapıyorsun bu çocuklarla?” sorusunu cevaplamıştım. Şimdi o yazıyı tekrar okuduğumda çocuklarla ne yaptığımdan çok hayatta ne yapmak istediğimden bahsettiğimi farkettim.

Hayatta ne yapmak istiyorum? Üniversiteden mezun olmak, iyi bir işe girmek, ev/araba almak, dünyayı gezmek…  Bunların hepsi güzel hedefler ama gençlik yıllarınızda Milli Görüş Lideri Necmettin Erbakan’ı tanıdıysanız, “Hayatta ne yapmak istiyorsun?” sorusuna vereceğiniz cevaplar, az önce yazdıklarımdan biraz farklı olabilir.

Mesela binlerce kişi ile yan yana şu sözleri söylemiş olabilirsiniz;

“Milletimizin saadet ve selameti için, yaşanabilir Türkiye için, yeniden büyük Türkiye için ve yeni bir Dünya’nın kurulması için, canla başla çalışacağınıza söz veriyoruz.

(Milli Görüş yemini olarak geçen bu sözlerin videosunu buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.)

Allah’a şükürler olsun gençlik yıllarımda Necmettin Erbakan’ı ve onun mücadelesini tanımak nasip oldu.

Onun mücadelesi bizlere yeni bir Dünya’nın kurulması gibi büyük bir hedef için çalışma idealini kazandırdı.

Onun mücadelesi bizlere siyaseti, ekonomiyi, tarihi ve islamı öğretti.

Allah ondan razı olsun, bizi de sözüne sadık olanlardan eylesin.

En son yayınladığım yazı üzerine bir arkadaşım şu soruyu sordu:
“Tamam da kardeşim neden üniversitede, iş hayatında veya siyasette değilde ortaokullarda bu çalışmayı yapıyorsun?”

Yaklaşık 3 senedir Antalya AKEV Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanıyım. Bir süredir de Yükseköğretim Kalite Kurulunda görev yapıyorum. 2018 yılında siyasette çeşitli görevler aldım. MÜSİAD (Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği), YENİAD (Yeni Bir Dünya İş Adamları Derneği) ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi için çeşitli projeler geliştirdim. Hâlâ ilgilenmeye devam ettiğim onlarca lise öğrencisi mevcut. Yani, sadece ortaokul öğrencilerine değil hayatın her alanında derdimizi ve ideallerimizi anlatmaya çalışıyoruz. Çünkü;

Bir insanın hidayetine vesile olmak, güneşin doğup battığı bütün toprakların fethinden daha hayırlıdır. (Hz.Muhammed – Buhari 7/3468)

Efendimiz’in (s.a.s) bu müjdesine ulaşmak için her alanda yapacak çok işimiz var. Ama ben özellikle son 2 yıldır ortaokullarda çalışmayı çok daha fazla önemsiyor ve seviyorum.

Çocuklar için ortaokul dönemi; sorgulama, eleştirme, problem çözme ve karar verme gibi düşünme becerilerinin geliştiği; feraset, basiret, keşif, sezgi gibi duyguların ve kişiliğin oluştuğu en önemli dönemlerden biridir.

Bu dönemde çocuklar doğru bir şekilde yönlendirilmezlerse daha sonra “Abi, yeni nesil çok bozuldu ya..” dediğimiz insanlar haline dönüşüyorlar. Bugün gençlik büyük bir kültürel ve manevi tahribatla karşı karşıya. Gençlerin zihinleri adete abluka altına alınmaya çalışılıyor. Ahlaki ve manevi değerlerden uzak, sorumluluklarının farkında olmayan, okumayan, düşünmeyen, ümitsiz, bağımlı ve mutsuz nesiller istemiyorsak ortaokullarda bu gençlere sahip çıkmamız gerekiyor.

Bir yangını söndürmekten daha önemli bir şey varsa oda o yangının çıkmasını engellemektir. Elbette insanlığı bu yangından korumak ve kurtarmak içi her alanda çalışma yapacağız. Fakat tertemiz yüreklere ve ışıltılı gözlere sahip ortaokullu kardeşlerimiz, bu yangına hiç girmesin, milli ve manevi değerlerine bağlı şekilde yetişsin diye çok daha büyük bir özveri ile çalışmak gerektiğini düşünüyorum.

Bu yazımı Necmettin Erbakan’ın Gençliğe Hitabesinde yer alan bir kısımla bitireceğim.

Şunu unutmayalım ki, gerek Selçuklular gerek Osmanlılar bin yıldan beri yeryüzünde hakkı ve adaleti tesis ettiler. Sadece çok büyük devlet adamları, bilim adamları olduğu için değil, aynı zamanda bütün yönleriyle güçlü oldukları için yeryüzündeki bu büyük hizmeti Cenab-ı Allah onlara nasip etmiştir. Çünkü Anadolu‘muzun her yerinde alimler insanları irşat ediyor gençlerimize örnek oluyorlardı. Bu güzel örnekleri gören gençlerimiz aynı inanç ve imanla yetişiyor, bir Seyit çavuş böyle meydana geliyordu.

Hani yazımın başında da söylemiştim ya “Hayatta ne yapmak istiyorsun?” sorusuna vereceğiniz cevap hayatta kimi örnek aldığınıza göre değişiyor. Gençlerimize, çocuklarımıza güzel örnekler tanıtalım. Onlarda aynı inanç ve imanla yetişsin.

Bir insan yetiştirmek dünya hayatında elde edebileceğiz en büyük onurdur.

1 Yorum

  1. İçerisi dolu dolu olan , emek, ter ve gözyaşı kokan bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık. ALLAH yolunuzu bereketlendirsin ✔️

Bir cevap yazın